Türkiye’nin doğusuna gitmek istiyorum fakat kafamda soru işaretleri var diyenlerden misiniz? O zaman en doğru yere geldiğinize söylemekten mutluluk duyarım. Bu makalemde sizlere Kars’ın özelliklerinden ve elbette ki kültüründen bahsedeceğim. Hemen akabinde biraz da günümüze göz atacağız. Ayrıca Kars gezi rehberi konulu makalemize de bakmanızı şahsen tavsiye ederim.

Kars muhtemelen ülkemizin doğusunun kültür merkezidir desek pekte yanlış olmaz. Bunun sebebi gerek tarih öncesi gerekse tarihi dönemlerde Kars Huriler, Urartular, İskitler, Sasaniler, Selçuklular, Gürcüleri, Moğollar Karakoyunlar, Akkoyunlar ve Osmanlılar gibi birçok topluluk tarafından yönetilmiş olup aynı zamanda bu toplulukların kültürel mirasını taşıması sebebiyle önemli bir kültür merkezi haline gelmiştir. Bana göre işin diğer bir güzel yanıysa bu topluluklardan bazılarının zamanla kaynaşarak kültürel alışverişte bulunmasıdır.

Kars aynı zamanda ülkemizin en soğuk illerinden birisidir. Öyle ki soğuğu tedbirsiz dışarı çıkıldığı vakit kan donduran cinstendir. Ülkemizde güneş ilk olarak bu kadim topraklardan doğar. Zamanında Osmanlı-Rus Savaşı’nın sonucu olarak şehri işgal eden Rusların yaptırdığı yapıların mimarisi ilk bakışta göze çarpan unsurlardan birisidir. Günümüzde bile şehirdeki Rus mimarisi göze çarpan ilk şeydir desek yanlış olmaz.

İllerimiz içerisindeki en eski Türkçe isme sahip olan ilimizdir Kars. Günümüzde Kars’ta yoğunluk açısından azımsanamayacak kadar Azeri ve Kürt kökenli insan yaşamaktadır. Zamanında farklı toplulukların yaptırmış olduğu neredeyse her dine ait ibadethanelerin bulunduğunu söylemektir.

Kars tarihi boyunca bir sınır kasabası olduğundan mıdır bilinmez, maalesef ki tarih boyunca çeşitli topluluklarca defalarca kez işgale maruz kalmıştır ki bu şehrin kültürel yapısının geniş olmasının sebeplerindendir.

Belki de en güzel geleneklerimizden birisi olan aşıklık geleneğinin günümüzdeki temsilcilerini de burada görmek mümkündür. Eğer siz de bu değerli ozanlarımızı ellerinde sazlarıyla görmek istiyorsanız Kars Aşıklar Otağı’nı ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Son olarak önemli bir konuya değinmek istiyorum. Kars oldukça karışık bir yerdir. Dolayısıyla bir tur rehberinin önderliğinde gitmek veya gerekirse bir rehber tutmak sizin için daha iyi olacaktır. Ayrıca bir rehber bölgeye dair olan bilgisiyle gezinizi daha keyifli hale getirebilir. Rehber olarak size tavsiyem sayın Bilal Çağatay Erentürk’tür. Kendisi deneyimli bir rehberdir. Kendisine bu telefon numarasından ulaşabilirsiniz. 0533 517 98 59 Ayrıca Kars gezisi başlığı adı altında da bu rehbere rastlayabilirsiniz.